Co to takiego?

Szanowni Państwo,
czy pytania „Co to takiego?” i „Kto to taki?” można uznać za poprawne konstrukcje? A jeśli tak – czy mogą one swobodnie funkcjonować w komunikacji oficjalnej, czy też ich byt należy absolutnie ograniczyć do mowy potocznej?
Łączę pozdrowienia,
M.S.
Używając wyszukiwarki PELCRA w NKJP, można przekonać się, że w przeliczeniu na milion słów pierwsze z wymienionych wyrażeń występuje najczęściej w tekstach literackich, informacyjno-poradnikowych i konwersacyjnych, drugie zaś w literackich, internetowych interaktywnych i konwersacyjnych. Bliższy ogląd przekonuje, że ich wystąpienia w tekstach beletrystycznych dotyczą głównie partii dialogowych. W sumie więc rzeczywiście są to wyrażenia charakterystyczne przede wszystkim dla swobodnego języka mówionego. Ale to nie znaczy, że są niepoprawne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski