Co uświadamiamy?

Co uświadamiamy?
23.01.2019
Szanowni Państwo,
mam ogromny dylemat, jak powinno być odmienione słowo unikanie w zdaniu: Treści zawarte w piosenkach powinny mieć pozytywne przesłanie i uświadamiać unikania / unikanie zagrożeń poprzez świadomy wybór korzystnych zachowań
Dodam tylko, iż tworzymy wraz z zespołem pracowników regulamin i zdania są bardzo podzielone, czy powinno być w zdaniu unikania, czy unikanie.
Bardzo proszę o poprawą odmianę.

Pozdrawiam,
Joanna Grodzka.
Gwoli ścisłości wyjaśnię, że rzecz nie dotyczy odmiany, lecz składni, czyli wyboru formy rzeczownika wymaganej przez czasownik. Wyraz unikanie jest tu określeniem czasownika uświadamiać, który wymaga biernika (uświadamiać – co?), dlatego poprawną formą jest tu unikanie.
Dodam jednak, że nie jest jasne (ani poprawne) połączenie uświadamiać unikanie ze względów leksykalnych – czasownik uświadamiać nazywa czynność, w której zakres nie wchodzi to, co jest nazwane wyrazem unikanie. Może chodziło o to, że należy uświadamiać, iż można unikać zagrożeń…? I w końcu – błędnie użyty jest tu przyimek poprzez. Zdecydowanie lepszy jest w tym kontekście przez.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!