Co uświadamiamy?

Szanowni Państwo,
mam ogromny dylemat, jak powinno być odmienione słowo unikanie w zdaniu: Treści zawarte w piosenkach powinny mieć pozytywne przesłanie i uświadamiać unikania / unikanie zagrożeń poprzez świadomy wybór korzystnych zachowań
Dodam tylko, iż tworzymy wraz z zespołem pracowników regulamin i zdania są bardzo podzielone, czy powinno być w zdaniu unikania, czy unikanie.
Bardzo proszę o poprawą odmianę.

Pozdrawiam,
Joanna Grodzka.
Gwoli ścisłości wyjaśnię, że rzecz nie dotyczy odmiany, lecz składni, czyli wyboru formy rzeczownika wymaganej przez czasownik. Wyraz unikanie jest tu określeniem czasownika uświadamiać, który wymaga biernika (uświadamiać – co?), dlatego poprawną formą jest tu unikanie.
Dodam jednak, że nie jest jasne (ani poprawne) połączenie uświadamiać unikanie ze względów leksykalnych – czasownik uświadamiać nazywa czynność, w której zakres nie wchodzi to, co jest nazwane wyrazem unikanie. Może chodziło o to, że należy uświadamiać, iż można unikać zagrożeń…? I w końcu – błędnie użyty jest tu przyimek poprzez. Zdecydowanie lepszy jest w tym kontekście przez.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski