Co z grami konsolowymi i grami wideo?

Witam,
mam pytanie dotyczące elektronicznej rozrywki, mianowicie w języku polskim istnieje słowo gra komputerowa, ale co z grami konsolowymi i grami wideo? Gry konsolowe to gry uruchamiane za pomocą konsoli, czyli np. Xbox 360, PlayStation 3, a gry wideo to ogólna nazwa gier, które pojawiają się zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole. Obecnie wiele takich gier nazywanych jest grami komputerowymi, choć istnieją ich wersje na inne platformy sprzętowe, co jest mylące i błędne.
Przeczytałem pytanie kilka razy i nie wiem, jaki jest powód, aby adresować je do poradni językowej. Pisze Pan: „co z grami konsolowymi i grami wideo?”. Czy mam odpowiedzieć, że one nie są komputerowe? Z dalszej części listu wynika, że na ogół są i takie, i takie, mamy zatem różne nazwy i możemy między nimi wybierać zależnie od potrzeb.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski