Co z kruszczykiem Greutera?

Szanowni Państwo,
otrzymałem wczoraj recenzję tekstu o tematyce przyrodniczej, która wprawiła mnie w zdumienie. Recenzent poprawił sformułowania stwierdzono jesion pensylwański i znaleziono kruszczyk Greutera na (odpowiednio) stwierdzono jesiona pensylwańskiego i znaleziono kruszczyka Greutera. Proszę o informację, czy w języku polskim nazwy drzew i innych roślin należą do kategorii rzeczowników żywotnych czy nieżywotnych, i jakie końcówki przybiera ich biernik w liczbie pojedynczej.

Z pozdrowieniami
P.K.
Szanowny Panie,
nazwy drzew mają biernik bezkońcówkowy – posadził dąb, przesunął krzesło pod kasztan, sfotografowaliśmy dorodny jawor. Recenzent był w błędzie…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski