Co zamiast Szanowni Państwo?

Szanowni Państwo,
kiedy piszę mejle, to czasem formuła powitalna Szanowni Państwo wydaje mi się zbyt uroczysta. Wolę po prostu Dzień dobry. Jednak gdy mejl jest wysyłany o późnej godzinie, to może bardziej na miejscu byłoby Dobry wieczór. Lecz wówczas może się zdarzyć tak, że zostanie on odczytany następnego dnia w porze jak najbardziej dziennej.
Dylemat ten nie jest może sprawą życia i śmierci, ale ciekaw jestem, co by Państwo doradzili.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Wszystko zależy od tego, do kogo piszemy. Jeśli z adresatem łączy nas relacja nieoficjalna, to możemy użyć formuły typu Pani Anno, Panie Marcinie. Przy kontakcie oficjalnym wskazane jest jednak stosowanie inicjalnego Szanowna Pani, Szanowni Państwo itd.
Z przyczyn, o których pisze Pan w swym liście, powstała i upowszechniła się formuła Witam. Choć ja sama nie lubię, gdy ktoś mnie wita na początku mejla (i sama tego nie robię), to muszę przyznać, że jest to wygodny (bo pozwalający uniknąć kłopotów związanych z nadmierną oficjalnością) sposób rozpoczynania korespondencji.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski