Co żeś zrobił?

Czy poprawne są oba sformułowania: „Co żeś zrobił?”, „Co zrobiłeś?”? Czy słówko żeś istnieje?
Pozdrawiam.
Dziękuję.
„Co żeś zrobił?” to konstrukcja właściwa potocznej polszczyźnie mówionej; niektóre osoby uważają ją za niepoprawną. W starannym tekście, raczej pisanym niż mówionym, można spotkać się z konstrukcją „Cóżeś zrobił?”. Pytanie „Co zrobiłeś?” jest stosowne w każdej sytuacji, więc można je uznać za „najbezpieczniejsze”.
Słowo żeś nie budzi wątpliwości normatywnych, gdy składa się ze spójnika że i końcówki czasownikowej , np. „Cieszę się, żeś zrozumiał”. Budzi podejrzenia natomiast, gdy składa się z partykuły że- uzupełnionej końcówką czasownikową, np. „Wreszcie żeś zrozumiał”. W słownikach poprawnej polszczyzny zdania takie jak to ostatnie są kwalifikowane jako błędy. O możliwości ich innej interpretacji – zob. Mały słownik wyrazów kłopotliwych, hasło że, -że, -ż, że-.
Mirosław Bańko