Co zginamy?

Szanowni Państwo,
Czy możemy zgiąć kolana, czy tylko zgiąć nogi w kolanach?
Pozdrawiam
Czytelniczka
Szanowna Pani,
na Pani pytanie powinien odpowiedzieć specjalista od stawów (ortopeda, rehabilitant, fizjoterapeuta), który stwierdziłby, czy kolano się zgina. Jeśli tak, to poprawne są obie wersje; jeśli nie, to poprawne jest tylko zdanie Zginamy nogi w kolanach.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Odnośnie pytania: Czy możemy zgiąć kolana, czy tylko zgiąć nogi w kolanach? – wydaje mi się, że nie należy wymagać od stosujących to wyrażenie dosłownego trzymania się faktów anatomicznych. W każdym razie łacińskie wezwanie do przyklęknięcia w starym Mszale Rzymskim (w tej wersji mające z pewnością wiele wieków tradycji) brzmi flectamus genua, co przetłumaczono dosłownie jako zegnijmy kolana, i nic dziwnego, że wyrażenie to od bardzo dawna jest w tej właśnie formie obecne w polszczyźnie.
    Łukasz