Co znaczy za tydzień?

Czy określenie za tydzień może oznaczać w przyszłym tygodniu (nieistotne, który dzień)?
W znaczeniu: ‘za tygodniem, który trwa’. Czy poprawne jest tak myśleć w jakimś kontekście? Podobnie określenia: za jeden dzień, jeśli już trwa.
Tydzień w języku polskim rozumiany jest jako okres siedmiu dni – nie mniej, nie więcej.
Z tej przyczyny określenie za tydzień samo w sobie jest precyzyjne – oznacza, że zanim coś będzie miało miejsce, musi minąć dokładnie siedem dób. Problem zaś stanowić może wielorakość interpretacji momentu, od którego powinno się liczyć owe dni. Teoretycznie, jeśli na przykład dzisiaj jest poniedziałek, a umawiamy się za tydzień, to mamy na myśli przyszły poniedziałek. Jest to jednak często mylone, więc warto – by nie nastręczać problemów ani sobie, ani innym – używać konkretnych określeń czasu, jak na przykład: w przyszły wtorek, w następną środę. Wtedy możemy mieć pewność, że i my, i odbiorca mówimy o tej samej dacie. Określenie za tydzień, owszem, odnosi się do znaczenia ‘za tygodniem, który trwa’, jednak idzie dalej, gdyż dodajemy do niego różnicę tych dni, które dzielą nas od dokładnego upływu siedmiu dób. Jeżeli nie chcemy doprecyzowywać dokładnej daty, możemy użyć określenia w przyszłym tygodniu, które oznacza właśnie ‘po tygodniu, który trwa teraz’. Określenie za jeden dzień jest analogiczne, chociaż wydaje się bardzo nienaturalne – mamy przecież w języku tak dokładne określenia, jak jutro
i pojutrze.
Magdalena Knapczyńska, Uniwersytet Warszawski