Co zrobić z tradycją?

Szanowni Państwo!
Pojawiła się wątpliwość dotycząca popularnego, w pewnym środowisku, określenia złamać tradycję, łamać tradycje. Czy można je traktować dosłownie, czy nie jest ono przenośnią? Tradycje przestrzega się albo nie, ale czy można je złamać/złamać – nie są wszak przepisami, nakazami, zakazami?
Z poważaniem – Cain
Tradycję się raczej narusza niż łamie, można także zerwać z tradycją i odrzucić tradycję. Więcej możliwości podsunie Panu kolokator Narodowego Korpusu Języka Polskiego (http://nkjp.pl). Należy wybrać wyszukiwarkę o nazwie PELCRA, potem zakładkę Kolokator, wpisać w okienko tradycja** (dwie gwiazdki na znak, że interesują nas wszystkie formy odmiany) i obejrzeć wyniki. Podkreślone elementy na ekranie wyników są klikalne: po kliknięciu można obejrzeć listę cytatów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski