Co zrobił Nazarbajew?

Nursułtan Nazarbajew odchodzi ze stanowiska Prezydenta Kazachstanu W związku z tym, że sprawował rządy przez 30 lat (objął je jeszcze gdy Kazachstan był częścią ZSRR) i że nie pochodził z demokratycznych wyborów, czy można użyć określenia abdykował? Czy jest ono zarezerwowane tylko dla monarchów (królów, cesarzy, sułtanów, papieży etc.)? I czy można powiedzieć o prezydencie, który złożył urząd, że podał się do dymisji (tak jak o premierze lub ministrze)?
Czasownika abdykować używamy w odniesieniu do monarchy. Jeśli ktoś opisuje nim akt zrzeczenia się urzędu prezydenta przez Nursułtana Nazarbajewa, to mówi o byłym władcy Kazachstanu w kategoriach królewskich – być może celowo, po to by podkreślić niedemokratyczny charakter władzy sprawowanej przez niego.
Sytuacja, z którą mamy do czynienia z Kazachstanie, bliższa jest temu, co nazywa zwrot podać się do dymisji, choć o dymisji mówimy na ogół wtedy, gdy ustąpienie ze stanowiska nastąpiło przed upływem kadencji, z jakichś nadzwyczajnych powodów. Nie znam zasad rządzących Kazachstanem, więc trudno mi to ująć od strony prawnej, dlatego nie potrafię określić, czy Nazarbajew tylko złożył urząd, czy też podał się do dymisji.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski