Coetzee

Jak poprawnie wymówić i odmienić nazwisko noblisty: John Maxwell Coetzee? Czy daje się ono przyporządkować do jednego wzoru odmiany?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Anna
W polskim języku mówionym nazwisko to może mieć formę [kats-ia], zbliżoną do oryginalnej wymowy w języku afrikaans, lub angielskojęzyczną [kotsi] (sylaby akcentowane zostały pogrubione).
Z odmianą jest duży problem, bo jest ona zależna od zakończenia wyrazu. Skoro nie możemy ustalić wymowy, najlepiej odstąpić od odmiany nazwiska, odmieniając imiona. Polecam w związku z tym następujące formy: D. Johna Maxwella Coetzee, C. Johnowi Maxwellowi Coetzee, N. Johnem Maxwellem Coetzee, Ms. Johnie Maxwellu Coetzee.
W tekstach polskich nazwisko to zazwyczaj jest odmieniane według wzoru przymiotnikowego, a więc: DB. Coetzeego, C. Coetzeemu, NMs. Coetzeem. Należy uznać, że jest to dopuszczalny wariant odmiany.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski