Cofanie przecinka

Szanowni Państwo,
ostatnio mieliśmy niemałą dyskusję nt. zasadności przecinka w zdaniach takich jak: omawiane było to(,) co ważne. Moim zdaniem powinien on tam być, jednakże była także podnoszona kwestia „cofania” przecinka (…, to co). Jak to jest w tym przypadku?
Pozdrawiam serdecznie
Maria
Dyskutowane przez Państwa zdanie powinno zostać zapisane następująco: Omawiane było to, co ważne. Przecinek oddziela w nim element podrzędny (co ważne) od nadrzędnego (Omawiane było to). W wyrażeniu to, co nie obowiązuje zasada cofania przecinka, gdyż obejmuje ona tylko połączenia partykuł, spójników i przysłówków ze spójnikami (np. jako że, ile że, mimo że, chyba że, zwłaszcza gdy), podczas gdy (no właśnie – kolejny przykład wyrażenia z „cofniętym” przecinkiem) konstrukcja to, co składa się z dwóch zaimków.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski