Cofanie przecinka

Dzień dobry,

mam pytanie o interpunkcję w zdaniu "dowiemy się, gdzie dostarczono gaz, jaka była metoda odczytywania licznika, za jaki okres naliczono rachunek, a także w ramach jakiej taryfy jesteśmy rozliczani."

Moim zdaniem dość oczywiste jest, że w tym przypadku przed frazą "w ramach jakiej" przecinka być nie musi, gdyż został on cofnięty przed wyrażenie "a także". Nie mogę jednak znaleźć żadnego casusu, który by tę intuicję potwierdzał, a wobec mojego stanowiska wyrażane są wątpliwości.

Ci, którzy zgłaszają wątpliwości interpunkcyjne, racji nie mają. Przecinek stawia się przed całym wyrażeniem stanowiącym połączenie spójnika (a), partykuły (także) wraz ze sfrazeologizowaną konstrukcją złożoną z wyrażenia przyimkowego (w ramach) oraz zaimka względnego (jakiej). Należy jednak podkreślić, że wyrażenie przyimkowe w ramach jest elementem leksykalnym modnymi i nadużywanym, którego w normie wzorcowej należałoby unikać. W przywołanym zdaniu można się go pozbyć bez szkody, por. (,) a także według jakiej taryfy jesteśmy rozliczani.

Adam Wolański