Compaq

Jak odmieniać nazwę firmy Compaq? Chodzi mi głównie o narzędnik: Compaqiem czy Compakiem? Dziękuję za odpowiedź.
Nazwa ta odmienia się podobnie jak rzeczowniki pospolite żywotne zakończone w wymowie na [k], np. kruk, podróżnik, a więc, podobnie jak inne nazwy firm i utworzone od nich nazwy produktów, biernik mają identyczny z dopełniaczem. Jeśli w zakończeniu tematu fleksyjnego dochodzi do wymiany głosek (oboczności), musimy zapis spolszczyć. Piszemy w związku z tym: Compaq, DB. Compaqa, C. Compaqowi, N. Compakiem (oboczność [k:ki]), Ms. Compaqu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski