Contra spem spero

Szanowni Państwo!
Znalazłam w pewnej książce zdanie: Początkowo część z nas próbowała unikać tematu, żywiąc nadzieję wbrew nadziei, że nie jesteśmy prawdziwymi alkoholikami.
Oczywiście chodzi o tę nadzieję wbrew nadziei. Czy to poprawne? Jeśli tak, co oznacza nadzieja bez nadziei?

Z poważaniem – Maria Kazimierczak
Niewątpliwie jest to nawiązanie do aforyzmu contra spem spero ‘mam nadzieję wbrew nadziei’, znanego choćby z wiersza Marii Konopnickiej pod takim właśnie tytułem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski