Córka pana Kwietnia

Szanowni Państwo,

czy nazwisko Kwiecień ma formę odojcowską? Jeśli tak, to czy będzie to Kwiecianka, Kwietnianka, Kwietniówna, a może nazwisko przybierze zupełnie inną formę?

Z poważaniem

B.Ł.

Jeśli nazwisko ojca kończy się na -a oraz na -g, -ge, -go, to dodajemy przyrostek -anka, por. np. Skarga – Skarżanka, Hartwig – Hartwiżanka, Kolago – Kolażanka, Lange – Lanżanka. Z kolei do nazwisk zakończonych na spółgłoskę dodajemy sufiks -ówna, por. np. Zajdel – Zajdlówna, Kuc – Kucówna. Podobne będzie w wypadku nazwiska przywołanego w pytaniu: Kwiecień – Kwietniówna.

Adam Wolański