Corvette

Jak należy prawidłowo odmienić nazwę chevroleta CORVETTE?
Wyrazy Corvette (marka samochodów) i corvette (samochód tej marki) nie są odmieniane. Trudność polega na tym, że przypisuje się im rodzaj żeński, zaś ich zakończenie nie pozwala na odmianę według deklinacji żeńskiej. Z tym zakończeniem jest jeszcze dodatkowy kłopot, bo w piśmie mamy -e, w mowie spółgłoskę [t], co skutecznie utrudnia dobór wzorca odmiany.
Z trudnością tą Polacy radzą sobie bardzo ciekawie – polszczą nazwę, bo odmiana formy Corvetta || corvetta jest prosta: D. Corvetty, CMs. Corvetcie, B. Corvettę, N. Corvettą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski