Cudzoziemiec, obcokrajowiec, imigrant

Dzień dobry,
Jaka jest różnica między słowami cudzoziemiec, obcokrajowiec oraz imigrant? Czy któreś z nich jest według Państwa negatywnie nacechowane?
Z góry dziękuję za pomoc!
Cudzoziemiec i obcokrajowiec są synonimami – oznaczają osobę, która nie jest obywatelem (mieszkańcem) danego państwa. Dla Polaków cudzoziemcami (obcokrajowcami) są ludzie innych narodowości i mieszkańcy innych krajów – zarówno ci, którzy mieszkają (lub tylko przebywają przez krótki okres) w Polsce, jak i ci, którzy nigdy nie przekroczyli granic naszego kraju. Imigrant zaś to cudzoziemiec, który osiedlił się w danym kraju. Wyraz ten jest terminem prawnym i wówczas ma ściśle wyznaczony zakres znaczeniowy (aby ktoś mógł być uznany za imigranta, musi spełnić określone warunki), a także występuje w języku ogólnym bez prawnych „obostrzeń”. Żadne z tych słów nie ma negatywnego (ani pozytywnego) nacechowania, jednak w ostatnich latach zdarza się używanie (w pewnym typie dyskursu) nazwy imigrant (a także uchodźca) z dozą dezaprobaty. Nie są to jednak użycia standardowe.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski