Cudzysłów polski

Szanowna Poradnio,

czy używanie "amerykańskiego" zamiast „polskiego” cudzysłowu należy uznać jako błąd, czy używanie polskiego cudzysłowu jest jedynie przejawem pewnej staranności językowej?

W tekście pisanym i publikowanym w języku polskim należy – jako cudzysłów pierwszego stopnia – stosować zasadniczo polski cudzysłów typograficzny („”). Użycie innych znaków jest błędem – tzw. błędem ortotypograficznym (także interpunkcyjnym i edytorskim).

Adam Wolański