Cytat blokowy

Czy jeśli w tekście popularnonaukowym decyduję się na stosowanie cudzysłowów w przytoczeniach wypowiedzi ustnych (pisanych w formie teraźniejszej, np. Szliśmy przez gęsty las, a Adam mówił cicho: „Nie rób żadnego hałasu”. „Dlaczego?” – pytam. „Bo spłoszysz je wszystkie”.) , to czy mogę nie stosować wyróżnienia blokowego w przypadku dłuższych fragmentów takich wypowiedzi?

Pozdrawiam

Tzw. cytat blokowy stosuje się dla dłuższych fragmentów przytaczanego tekstu pochodzącego od jednego autora (nadawcy). Taki cytat składa się w osobnym akapicie (akapitach), bez ujmowania go w cudzysłowy, zazwyczaj mniejszym stopniem pisma i z wcięciem. Przyznam, że nie bardzo rozumiem, po co miałby zostać zastosowany cytat blokowy w opisanej w pytaniu sytuacji. Chyba że autor pytania miał coś innego na myśli, pisząc o „wyróżnieniu blokowym” dłuższych wypowiedzi.

Adam Wolański