Czarnobyl

Szanowni Państwo!
Pamiętam dobrze awarię w Czernobylu. Zastanawia mnie, od kiedy Czernobyl jest Czarnobylem i dlaczego nigdy nie był Cziernobylem.
Pozdrawiam
Marcin Nowak
Szanowny Panie,
nazwę Czarnobyl rejestruje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydany w 1880 r. pod red. F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego i W. Walewskiego (t. I, s. 750). Publikacja ta notuje też hasło Czernobyl (s. 832), lecz odsyła je do Czarnobyla. Współczesne opracowania kodyfikują tę formę – podaje ją m.in. biuletyn Polskie nazwy geograficzne świata. Część II. Europa Wschodnia i Azja zawierający rozstrzygnięcia Komisji Standaryzacyjnej Nazw Geograficznych poza Granicami Polski (1996, s. 64).
Tak więc jedyną poprawną nazwą w polszczyźnie jest Czarnobyl. W 1986 roku, gdy o miasteczku zrobiło się głośno, media używały często formy wzorowanej na rosyjskiej: Czernobyl, lecz była ona błędna.
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski