Czarnogrzywy człowiek

Szanowni Państwo,

zastanawiam się, czy przymiotnika czarnogrzywy można użyć w odniesieniu do człowieka. W opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego pt. „Kraniec świata” wyraz ów został zastosowany w odniesieniu do wierzchowca głównego bohatera.

Proszę o wyjaśnienie.

Pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku,

Maksymilian Rymarczyk

Szanowny Panie,

grzywą nazywamy nie tylko długą sierść niektórych zwierząt pokrywającą tylną część łba i karku, lecz także bujną czuprynę u człowieka. Uznajemy zatem, że człowiek ma grzywę, a jeśli jest ona czarna, to przymiotnik czarnogrzywy będzie go dobrze opisywał.

Swoją drogą, nie dysponujemy przymiotnikiem utworzonym od rzeczownika grzywka, a zatem nie utworzymy analogicznego opisu osoby, która ma czarną grzywkę.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski