Czasy w zdaniu

Zmiana czasu w obrębie zdania.

Wzięłam głęboki wdech i wyobraziłam sobie, że stoję nad wodospadem. Obraz ten był tak żywy, że niemal poczułam, jak do moich nozdrzy wdziera się zapach wilgotnego powietrza, a do uszu dociera szum spływającej kaskadami wody.

Czy w podanych wyżej zdaniach zamiana czasu z przeszłego na przyszły jest właściwa, czy w całości powinien być jednak użyty czas przeszły?

Jak to dokładnie jest z tą zamianą czasu w obrębie zdania? Kiedy ona jest uzasadniona, a kiedy nie?

W zdaniu nie ma potrzeby zamiany czasu przeszłego na przyszły czy też na teraźniejszy, jak również teraźniejszego na jakikolwiek inny. W polszczyźnie nie obowiązują zasady, które występują choćby w języku angielskim (czy – nieco inne – francuskim), gdyż dysponujemy tylko trzema czasami gramatycznymi, co sprawia, że muszą one nam wystarczyć do opisu wszystkich zależności temporalnych, które w angielszczyźnie są wyrażane za pomocą takich konstrukcji jak past continous, present perfect i in.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski