Czego nie zostawiać na końcu linijki

 
Czego nie zostawiać na końcu linijki
1.01.2015
Szanowni Państwo,
czy jest jakaś zasada mówiąca o tym, by nie dzielić wyrazów tak, by zostało na końcu linijki ó-? Jeśli tak, to dlaczego? I Czy nie powinno się zostawiać jeszcze jakichś innych liter na końcu linijki?
Z góry dziękuję za odpowiedź
W krótkich wersach, liczących nie więcej niż 50 znaków, nie należy zostawiać na końcu wyrazów jednoliterowych, np. i lub w. Są także inne szczegółowe zasady dzielenia tekstu na wersy, których złamanie nie grozi błędem ortograficznym, ale jest niezgodne z dobrą praktyką edytorską. Ich wykaz daje Adam Wolański w Edycji tekstów.
Nie ma natomiast zasady, która zabraniałaby podzielić słowo po sylabie kończącej się głoską ó, np. gó-/ ra. Ważniejsze od tego, czym kończy się pierwsza część podzielonego słowa, jest to, od czego zaczyna się druga część. Zaleca się unikać podziałów, w których druga część zaczynałaby się od ciągu głosek nie występującego na początku żadnego lub prawie żadnego polskiego słowa, np. bró-/ dka. O wiele lepiej podzielić bród-/ ka – po pierwsze ze względu na okoliczność wspomnianą wyżej, po drugie dlatego, że będzie to podział zgodny z budową słowa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!