Czego się nie znajdzie w słowniku

Proszę o fachową pomoc w interpretacji znaczenia wyrazu wskazanym, np. „…wskazanym jest zastosowanie…”. Czy to oznacza, że:
- jest to obowiązek inaczej „oblig"?
- jest to wskazówka, iż dobrze by było?
Jeżeli byłoby to możliwe, prosiłbym o przesłanie słownikowej interpretacji.
Prosi Pan o interpretację słownikową, ale ona nie rozstrzygnie Pana problemu. Najnowszy Inny słownik języka polskiego PWN podaje: „Jeśli mówimy, że coś jest dla kogoś wskazane w jakiejś sytuacji, to doradzamy mu to jako korzystne dla niego”. Zasadniczo więc wskazanie jest rodzajem rady, a nie żądania. Jednak zależnie od tego, kto mówi i do kogo mówi, to samo słowo może zmieniać swój sens od łagodnej sugestii przez wyraźną perswazję do jednoznacznego, choć łagodnie sformułowanego polecenia. Na przykład gdy lekarz powie: „Wskazane jest, aby chory pojechał do sanatorium”, to ma to inną siłą, niż gdyby urzędnik kontrolujący pracę w podległym mu departamencie napisał: „Wskazane jest, aby zwiększono dyscyplinę pracy”. Musi Pan wziąć pod uwagę różne okoliczności wypowiedzi, aby odpowiedzieć sobie na swoje pytanie. Sama definicja słownikowa tu nie wystarczy.
Mirosław Bańko