Czego wymagamy od ucznia?

Dzień dobry, czy poprawne są sformułowania: uczeń zna ogólne wiadomości na temat roślin i i uczeń przestrzega obowiązków?

Elwira

Szanowna Pani,

w pierwszym wypadku powiedziałabym raczej: Uczeń ma ogólną wiedzę na temat roślin – nie odniosłabym rzeczownika wiadomość do zakresu wiedzy szkolnej. Wiadomość bowiem to coś, co zostało zakomunikowane, na ogół coś nowego o czymś; rzeczownik ten nie łączy się z czasownikiem znać. Także łączliwość jest zaburzona w drugim zdaniu – obowiązków się nie przestrzega, tylko się je wypełnia, natomiast przestrzegać można zasad, przepisów, reguł itd.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski