Czuć się jaki czy czuć się jakim?

Szanowni Państwo!

Konsumenci mogą czuć się wygranymi czy jednak Konsumenci mogą czuć się wygrani? Która wersja jest poprawna? Podobnie jak: jestem szczęśliwy, czy jestem szczęśliwym?

Z poważaniem - Dociekliwy

Szanowny Panie,

czasownik czuć się dopuszcza oba przypadki: narzędnik (mogą czuć się wygranymi) i mianownik (mogą czuć się wygrani). Inaczej jest z czasownikiem być, który (o ile nie występuje w bezokoliczniku, w imiesłowie przysłówkowym lub w formie nieosobowej) wymaga, by towarzyszący mu przymiotnik (tworzący wraz z nim tzw. orzeczenie imienne) przybrał postać mianownika (jestem szczęśliwy). Formy być, będąc, jest się (oraz rzeczownik bycie) wymagają od przymiotnika występowania w narzędniku (Być szczęśliwym wcale nie jest łatwo, Będąc młodym, dużo podróżował, Gdy się jest głodnym, myśli się tylko o jedzeniu, Bycie bogatym nie oznaczało bycia szczęśliwym).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski