Czy cofamy przecinek w wyrażeniu w ten sposób, że…?

 
Czy cofamy przecinek w wyrażeniu w ten sposób, że…?
10.10.2017
Szanowni Państwo,
czy w zwrocie w ten sposób że obowiązuje zasada cofania przecinka, wobec czego przecinek należy postawić przed całym tym wyrażeniem, czy nie i wobec tego przecinek należy postawić przed że (np. Sąd zmienił wyrok[,] w ten sposób[,] że (...)).

Z poważaniem
Czytelnik
Zasada [364] WSO mówi, że nie rozdziela się przecinkiem połączeń partykuł, spójników i przysłówków ze spójnikami. W wyrażeniu w ten sposób [,] że element w ten sposób nie jest partykułą, spójnikiem ani przysłówkiem, choć – moim zdaniem – ma charakter przysłówka.
Zgodnie z przywołaną regułą zatem nie należy tu cofać przecinka (czyli należałoby zapisać: Sąd zmienił wyrok w ten sposób, że…). Za pozostawieniem przecinka przemawia też reguła [365], która mówi o stawianiu przecinka w miejscu wyróżnionym akcentem zdaniowym – a tu mamy do czynienia z taką sytuacją.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!