Czy mógłbyś…

Czy zwrot Czy mógłbyś..?, Czy mogłabyś..? jest formą grzeczną? Czy gdy zwracamy się do kogoś, to wystarczy użyć wyłącznie tych słów, czy może powinno się być jeszcze bardziej grzecznym w swoich prośbach i mówić zawsze Czy mógłbyś, proszę..?, Mam do Ciebie prośbę, czy mogłabyś, proszę..?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Formuła Czy mógłbyś…? / Czy mogłabyś…? jest grzeczna, a element proszę jeszcze tę grzeczność wzmaga. Pamiętajmy jednak, że o tym, jak nasza prośba zostanie odebrana, często decydują nie tylko jej forma gramatyczna i skład leksykalny, lecz także intonacja, z jaką jest wypowiedziana. Czasami zwykłe Zamknij okno! wypowiedziane łagodnym tonem jest uprzejmiejsze niż Czy mógłbyś, proszę, zamknąć okno powiedziane z irytacją, wyższością, zniecierpliwieniem itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski