Czy moje nazwisko się odmienia?

Witam.
Mam pytanie. Moje nazwisko brzmi Miosga i jest pochodzenia niemieckiego. Zawsze w szkołach uczyli mnie, że tego nazwiska się nie odmienia. Moje rodzeństwo też tak uczono. Na wszystkich oficjalnych dokumentach w miejscach, gdzie mogło być odmienione, nigdy tego nikt nie robił. A dzisiaj znajomy twierdził, że się mylę. Czy moje nazwisko się odmienia? Mam nadzieję, że nie….
Pozdrawiam
J. Miosga
Nazwisko Pana można odmieniać podobnie jak nazwiska Religa lub Gonzaga, tj. Religi i Gonzagi, Relidze i Gonzadze, Religę i Gonzagę, Religą i Gonzagą. Do obcych nazwisk męskich na -a należy też Zola, Petrarka i Neruda. Choć wydawnictwa poprawnościowe pozwalają nie odmieniać niektórych nazwisk, zwłaszcza jeśli towarzyszy im odmienione imię lub tytuł, nazwisk na -a w tej grupie nia ma. Dziwnie zresztą byłoby mówić o Zbigniewie Religa, Emilu Zola albo Francescu Petrarka. Dlatego w systemie językowym trudno znaleźć argumenty za nieodmienianiem Pańskiego nazwiska. Gdybyż jeszcze było akcentowane na końcowe -a, to owszem, ale przypuszczam, że nie jest, skoro określa je Pan jako niemieckie. W tej sytuacji jego nieodmienności można bronić tylko na podstawie zwyczaju. Nie sposób oczywiście wymagać od osób, którzy tego zwyczaju nie znają, aby się doń stosowały. Można jednak informować, że takie jest Pana życzenie, i liczyć na to, że rozmówcy się do niego odniosą przychylnie.
Mirosław Bańko, PWN