Czy można zastrzec brak odmiany nazwiska?

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące odmiany nazwisk żeńskich składających się z dwóch członów zakończonych na literę a. Czy można zastrzec sobie brak odmiany drugiego członu i czy wówczas jest to poprawne? Np. Rozmawiam z Anną Miłą-Dobra.

Będę wdzięczna za odpowiedz.

Pozdrawiam Joanna

Nazwiska (i żeńskie, i męskie) zakończone na -a należy odmieniać. Jedyna poprawna więc forma to: Rozmawiam z Anną Miłą-Dobrą. Trudno określić, co miałoby oznaczać zastrzeżenie braku odmiany któregoś z członów. Czy nosicielka nazwiska miałaby ogłaszać, że nie życzy sobie odmiany drugiego członu? O ile można sobie wyobrazić, że przez znajomych (przynajmniej w jakiejś części) taka prośba może zostać zaakceptowana, to trudno oczekiwać np. od urzędników czy dziennikarzy, by świadomie łamali zasady normy językowej.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski