Czy nick to nazw własna?

Witam,
być może moje pytanie jest oczywiste, ale dla mnie nie do końca jasne. Czy nick nadawany na formum [!], bez względu na to jaką treś [!] zawiera (a więc np. nie wykorzystuje imienia, ale jest czasem abstrakcyjnym słowem lub pseudonimem albo też jest odrzeczownikowy), jest jednoczesnie nazwą własną? No i druga kwestia: czy jeśli mamy np. nick o treści maciosss, to rozumiem, że podstawa słowotwórcza imienia jest poprawna, a więc nick taki staje sie wówczas słowotworczym derywatem imienia?
Jeśli Pana pytanie jest dla Pana samego niejasne, to jak może być dla nas? I czy przyczyną niejasności może być obecność w nim takich wyrazów jak formum czy treś?
Porzućmy jednak te uszczypliwości – trochę niesprawiedliwe, gdyż usterki językowe zdarzają się w listach wielu naszych korespondentów, tylko że je poprawiamy. Co gorsza, zdarzają się literówki także w odpowiedziach poradni, więc przyganiał kocioł garnkowi. Przejdźmy do istoty rzeczy.
Nick jest słowem wskazującym jednoznacznie na autora wypowiedzi, zastępującym jego imię lub nazwisko, więc tym samym jest nazwą własną, tak jak pseudonim. Pisze o tym wprost Jan Grzenia w rozdziale Zasady komunikacji internetowej PWN-owskiej Polszczyzny na co dzień (s. 336). Na szczegółowe pytanie, czy macioss jest derywatem imienia, odpowiadam oczywiście: tak (domyślając się, że jego właściciel na imię ma Maciej).
Mirosław Bańko, PWN