Czy poprawiać cudze błędy?

Witam serdecznie!

Dziękuję za poprzednią szybką odpowiedź. Tym razem mam pytanie dotyczące przedruku artykułów z czasopism, np. na stronie internetowej. Co zrobić, jeśli zauważy się w nich błędy (np. literówki, nazwy dni tygodnia wielkimi literami, błędy interpunkcyjne itp.)? Poprawić na swojej stronie czy zostawić z błędami?

A tak przy okazji: na stronie jest „Przedruk wzbroniony”. Czy tu nie powinno być: „Przedruk zabroniony”?

Pozdrawiam,

Jola

Literówki i inne błędy w cudzym tekście można oczywiście poprawić, ale jeśli cytat ma charakter dokumentacyjny, np. w pracy naukowej, to pozostawia się je i oznacza nawiasową uwagą, np. (sic!) albo (tak w oryginale).

Naszej strony nie trzeba poprawiać, gdyż przedruk może być zabroniony i wzbroniony (to drugie słowo brzmi bardziej urzędowo).

Mirosław Bańko, PWN