Czy skrzypce skrzypią?

Szanowni Państwo,
chciałabym dowiedzieć się, jaka jest etymologia słowa skrzypce? Czy jest to onomatopeja od czasownika skrzypieć? Większość słów z terminologii muzycznej utrzymało swoją łacińską formę, więc dlaczego nie skrzypce?
Pozdrawiam.
Istotnie, nazwa strunowego instrumentu muzycznego skrzypce (dawniej: skrzypice) pochodzi od onomatopeicznego czasownika skrzypieć (od prsł. *skripěti) ‘wydawać charakterystyczny odgłos wywoływany tarciem’. Jest to nazwa stara, poświadczona już w XV w. Można zatem wnosić, że zarówno instrument, jak i jego rodzime określenie znane były wcześniej, niż rozpoczęła się fala intensywnych wpływów włoskich w zakresie terminologii muzycznej (związanych z Boną Sforzą, królową Polski od 1518 r.).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski