Czy trylogia może oznaczać naukę o liczbie 3?

Czy trylogia może oznaczać naukę o numerze 3? Przecież np. biologia to nauka o życiu itp., to dlaczego trylogia oznacza zbiór 3 ksiąg, gier itp.?

Trylogię zapożyczyliśmy z języka francuskiego (trilogie), do którego trafiła z greki, gdzie oznaczała całość złożoną z trzech tragedii (później, już na gruncie języków nowożytnych, znaczenie to rozszerzyło się na 'cykl trzech utworów literackich'. Cząstka -logie (polska -logia) powstała od greckiego logos mającego znaczenia odnoszące się do słowa, mowy, wypowiedzi. W trylogii aktualizuje się wariant znaczeniowy związany z wypowiedzią literacką (sceniczną), w wielu innych nazwach zaś, np. biologi– z nauką, czyli niejako wypowiedzią specjalistyczną. Oczywiście, można sobie wyobrazić, że trylogia to 'nauka o liczbie trzy', ale takie znaczenie po prostu się nie wytworzyło.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski