Czy

Coraz częściej słyszę i czytam teksty w których zamiast oraz używane jest czy. Zazwyczaj brzmi to dziwnie, z czego piszący w ogóle nie zdają sobie sprawy. Ale, czy jest poprawne?

Czy nie jest synonimem oraz – wyraża bowiem wymienność albo wyłączanie (np. Lato czy zima – zawsze mnóstwo pracy). Jest więc raczej odpowiednikiem spójników albo i lub

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski