Czym jest to?

Szanowni Państwo,
czy mógłbym prosić o pomoc w wyjaśnieniu wątpliwości w niniejszej sprawie? Chodzi o sytuację, gdy opisujemy kogoś lub coś innej osobie: To jest moja książka z liceum. Słowo to w większości przypadków jest używany jako zaimek dla podmiotu w rodzaju nijakim. Jednak są sytuacje, gdy ten wyraz używa się przy osobach: To jest Krzysiek. Czy nie lepszą, nieuprzedmiotowiającą wersją byłoby poniższe zdanie: On jest Krzysiek?

Z poważaniem
Michał
Szanowny Panie,
słowo to występuje w różnych funkcjach – między innymi jest zaimkiem rzeczownym (To jest książka, To jest Krzysiek) oraz formą mianownika liczby pojedynczej rodzaju nijakiego zaimka przymiotnego (To dziecko jest chore). Mamy tu więc dwa różne użycia tego słowa.
W zdaniach zaś typu To jest Krzysiek zaimek to nie jest nijakim albo „uprzedmiotowiającym” odpowiednikiem zaimka on. To wskazuje ogólnie na obiekt, o którym mówimy, niezależnie od tego, czy jest to rzecz, czy osoba – występuje przecież zarówno w konstrukcji Co to jest?, jak i w strukturze Kto to jest?
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski