Czym rządzi liczebnik zbiorowy?

Szanowni Państwo,
nie znalazłem w Poradni odpowiedzi, więc pozwalam sobie zapytać o odmianę wyrażeń typu dwoje ludzi. Czy odmianie podlega tylko pierwszy człon, czy obydwa? „Uratował życie dwojgu tonących” czy „Uratował życie dwojgu tonącym”? Korpus Języka Polskiego wskazuje na drugą formę, ale wówczas należałoby chyba powiedzieć: małżeństwo z dwojgiem dziećmi, tymczasem w Korpusie widzę małżeństwo z dwojgiem dzieci – i ta forma wydaje mi się poprawna.
Z góry dziękuję i pozdrawiam –
PT
Liczebnik zbiorowy zasadniczo rządzi dopełniaczem: „Przyszło dwoje (kogo? czego?) ludzi”, „Zabrakło dwojga uczniów”, „Zaproszono dwoje studentów”, „Spotkalismy się z dwojgiem maturzystów”. Gdy jednak sam stoi w celowniku lub miejscowniku, takiejże formy wymaga od zależnego rzeczownika: „Uratował życie dwojgu tonącym”, „Myślał o dwojgu uciekinierach”.
Mirosław Bańko, PWN