Dai – Daiowi (oczywiście!)

Chciałabym zwrócić uwagę, że w odpowiedzi na pytanie o imiona zakończone na -i jest błąd, mianowicie:
Jeśli zaś i jest wymawiane jako j (a więc imię brzmi [daj]), to stosujemy odmianę rzeczownikową: Dai, Daia, Daiemu itd.

Powinno być przecież Dai, Daia, Daiowi itd. Mam syna o imieniu Kai (wymawiane [kaj]), ostatnio otrzymał dyplom, na którym jego imię źle odmieniono (napisano właśnie Kaiemu), podparłam się więc Państwa wyjaśnieniem, niestety musiałam tłumaczyć również Państwa pomyłkę :-)
Szanowna Pani,
najmocniej przepraszam, że w wyniku mojej pomyłki Pani syn otrzymał dyplom z niewłaściwie odmienionym imieniem. Oczywiście, celownik imion Dai, Kai itd., to Daiowi, Kaiowi itd. – obowiązuje tu wzorzec rzeczownikowy, gdyż w imieniu Dai ostatnia litera jest wymawiana jako spółgłoska [j]. A zatem:
M. Dai
D. Daia
C. Daiowi
B. = D.
N. Daiem
Ms. Daiu.

Forma Daiemu (którą przez pomyłkę podałam) byłaby poprawna, gdyby imię odmieniało się jak przymiotnik – wówczas dopełniacz musiałby brzmieć Daiego.

Jeszcze raz przepraszam i mam nadzieję, że błąd w odmianie imienia był jedyną nieprzyjemnością, która spotkała Pani syna w czasie edukacji szkolnej.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski