Danio

Zastanawiamy się w zespole, czy należy pisać [1] ten danio czekoladowy (jest mocno kakaowy) czy to danio biszkoptowe (zostanie pożarte)?
Zdrowy rozsądek (i system języka) przemawiałby za tym, żeby przypisać rzeczownikowi danio rodzaj nijaki – zgodnie z zakończeniem. Jak się jednak okazuje, istnieje ryba o tej samej nazwie, która jest rodzaju męskiego (danio pręgowany). Sądzę mimo wszystko, że przy używaniu słowa oznaczającego deser lepiej się kierować jego cechami gramatycznymi, a nie przypadkowym podobieństwem do wyrazu z dziedziny akwarystyki.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski