Dariusz

Jaka jest etymologia imienia Dariusz? Czy ma ono swoje odpowiedniki w innych współczesnych językach europejskich i czy oprócz królów perskich nosiły je inne sławne postaci historyczne? Dziękuję.
Imię to przebyło długą drogę, zanim trafiło do polszczyzny. Z języka perskiego (gdzie znaczyło 'ten, który posiada dobro') trafiło do greki, stamtąd do łaciny, a z niej do różnych języków nowożytnych. W angielskim, francuskim i niemieckim ma łacińską postać Darius, w hiszpańśkim i włoskim Dario, w rosyjskim Darij. Oprócz królów perskich imię to nosił francuski kompozytor Darius Milhaud. (Na podstawie Słownika imion Jana Grzeni, PWN, 2002).
Mirosław Bańko