Davide

Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać, jak odmieniać włoskie (męskie) imię Davide. Czy można pozostawić je bez odmiany?

Z poważaniem
Anna Gądek
Męskie imiona i nazwiska zakończone na –e odmieniają się jak przymiotniki. Wzorcowa więc odmiana imienia Davide to: D. Davidego, C. Davidemu, B. Davidego, N. Davidem, Ms. (o) Davidem. W praktyce jednak wiele takich imion pozostaje nieodmienianych, co nie jest poprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski