Dawno się (nie) widzieliśmy

Witam,
czy zwroty „Dawno się widzieliśmy” (w domyśle: ostatni raz) oraz „Dawno się nie widzieliśmy” są synonimiczne?
Słowo dawno może znaczyć 'w czasie dość odległym od momentu, w którym lub o którym mówimy' albo 'od długiego czasu'. W Pana pierwszym przykładzie dawno występuje w tym pierwszym znaczeniu, w drugim przykładzie występuje w drugim. Zazwyczaj użyjemy drugiego zdania, aby powiedzieć, że od jakiegoś spotkania minęło dużo czasu. Pierwsze zdanie wymaga chyba akcentu na pierwszym składniku; taki akcent nadaje mu mniej więcej następujący sens: 'To już dawno, jak się widzieliśmy'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski