Deeskalacja czy dezeskalacja?

Jak do zasad stosowania przedrostków de- i dez- ma się występujący w słowniku i używany w mediach wyraz deeskalacja? Eskalacja zaczyna się od samogłoski. Dlaczego w słowniku nie ma zgodnego z ogólnymi zasadami wyrazu dezeskalacja? Gdy politycy i dziennikarze używali wyrazu deubekizacja, wyjaśniono im, że powinni pisać dezubekizacja. W przypadku deeskalacji nie widać podobnej reakcji. Czy można używać wyrazu dezeskalacja bez narażania się na zarzut nieznajomości norm językowych?
Deeskalacja już się przyjęła (zapewne jako zapożyczenie z języka angielskiego: to de-escalate) i nic na to nie poradzimy. Forma dezeskalacja jest nieskodyfikowana, a więc – choć słowotwórczo poprawna – może budzić zastrzeżenia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski