Didaskalia

Czy możliwe jest utworzenie liczby pojedynczej od słowa didaskalia? Czy będzie to didaskalium, czy didaskalion? Jaki rodzaj przypisać tej drugiej formie?
Podstawą polskiej nazwy didaskalia jest grecki rzeczownik w identycznej postaci: διδασκαλία (didascalia ‘nauczanie’). Tak więc nie istniał nigdy rzeczownik liczby pojedynczej, którego formą pluralną byłyby didaskalia. Gdybyśmy mieli – z jakichś powodów – go utworzyć, to zapewne brzmiałby on didaskalium.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski