Dlaczego jeleń to daniel?

Dzień dobry!
Mam pytania odnośnie etymologii wyrazu daniel jako nazwy zwierzęcia.
Skąd ten wyraz pochodzi? Czy ma jakikolwiek związek z imieniem Daniel? I czy należy doszukiwać się jego związku z nazwą naukową zwierzęcia (dama dama) ?
Nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi na te pytania. Proszę o pomoc.
Bezpośrednim źródłem polskiego daniela jest łaciński dama, a pośrednim (jak podaje A. Bańkowski w swym „Etymologicznym słowniku języka polskiego”, Warszawa, PWN, 2000, t. I, s. 251) – staroczeski daněl. Forma czeska pojawiła się być może w związku ze starofrancuskim zdrobnieniem dainelle (taką hipotezę stawia A. Bańkowski), niewykluczone też (to już moje przypuszczenie), wpływ na jej powstanie miała francuska nazwa młodego daniela – daneau.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski