Dlaczego kości to kości?

Dlaczego sześcian to inaczej kostka? Czy ma to coś wspólnego z kością? I czemu gra w kości, a nie  gra w kostki?

Gra w kości (początkowo zwana też grą w kostki) zawdzięcza swą nazwę temu, że początkowo służyły do niej kości (zwykle ze stawu skokowego) zwierząt. Jako że kształtem przypominały one czworościan, to z czasem różne przedmioty o tym kształcie nazwano w ten sposób

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski