Dlaczego półtorej?

Szanowni Państwo,
ostatnio coraz częściej słyszy się formę półtorej roku zamiast półtora roku. Wydaje mi się, że nie jest to jedyny kontekst, w której liczebnik ten pojawia się błędnie w rodzaju żeńskim. Zastanawiałem się, z czego może to wynikać. Większość błędów daje się uzasadnić, np. pewną wygodą artykulacyjnąszłem zamiast szedłem itp. Czy można się dopatrzeć jakiegoś uzasadnienia w tym wypadku?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Niestety, kontekstów, w których pojawia się półtorej zamiast półtora, jest więcej: słyszy się *półtorej dnia, *półtorej miesiąca, półtorej garnka itd. Tymczasem, jak wiadomo, półtorej to liczebnik w rodzaju żeńskim, a zatem należy go łączyć tylko z rzeczownikami żeńskimi: półtorej godziny, półtorej szklanki. Z rzeczownikami męskimi i nijakimi łączymy formę półtora.
Trudno zgadnąć, dlaczego taki błąd się pojawia. Nie ma on żadnego uzasadnienia funkcjonalnego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski