Dłużej klasztora…

„Dłużej klasztora niż przeora” – każdy wie, co to powiedzenie znaczy i kiedy się je stosuje. Ale skąd taka składnia – czy coś zostało tam opuszczone, czy to jakieś archaiczne wyrażenie dłużej czegoś? Proszę o objaśnienie.
Z poważaniem,
Łukasz
Konstrukcja składniowa dłużej czegoś była znana w dawnej polszczyźnie, por. np. „Burza nie trwała dłużej pogody” (J. I. Kraszewski), „Skrzypię… ciągle, skrzypię, ale to nic: Skrzypiącego drzewa dłużej!” (E. Orzeszkowa). Jak wynika z podanych przykładów dłużej ma w tej konstrukcji znaczenie temporalne (brak poświadczeń dłużej czegoś w znaczeniu lokatywnym).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski