Dnia trzeciego czy trzeciego dnia?

Szanowni Państwo
Proszę o udzielenie informacji, która z poniższych form jest poprawna lub jeśli obie są poprawne, czy jedna z nich należy do normy wzorcowej. Pytanie dotyczy form dnia trzeciego oraz trzeciego dnia.

Z poważaniem
Barbara
Szanowna Pani,
obie konstrukcje są poprawne i nie różnią się stopniem poprawności (a ten określamy, wskazując przynależność do któregoś z poziomów normy – wzorcowej lub użytkowej), lecz innymi cechami. Aby jednak móc wskazać te różnice, musiałabym mieć pełny kontekst, i to nie jednozdaniowy, lecz większy. Mogą tu bowiem wchodzić w grę sprawy stylistyczne (dnia trzeciego może mieć charakter podniosły) lub związane z tzw. strukturą tematyczno-rematyczną tekstu (czyli ze wzmacnianiem treściowym pewnych elementów tekstu i z uspójnianiem tekstu). Tego jednak bez szerszego kontekstu nie da się opisać.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski